. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze 2004 ::

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KLUBU SPORTOWEGO AKS UJANOWICE
za okres: od początku powstania tj. sierpień 1999r. do marca 2004r.
Sporządzone na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Klubu w dniu 07.03.2004r.

Tradycje sportowe w Ujanowicach sięgają okresu międzywojennego. Z kronikarskich zapisów wynika że już w roku 1936 przy Ochotniczej Straży Pożarnej istniała drużyna piłki siatkowej. W latach 70-tych drużyna piłki nożnej pod nazwą LZS Ujanowice, z sukcesami grała w grupie limanowskiej korzystając z boiska przy Szkole Podstawowej. Wtedy, klubem zajmował się głównie ówczesny nauczyciel w-f, Marian Piechura i Józef Garbacz (obecnie v-ce prezes AKS-u). Trwało to do roku 1979. Następnie po pięciu latach przerwy w 1984 roku, powstał klub pod nazwą LZS- Strażak. W roku 1985, prezes Strażaka Czesław Zelek był jednym z członków założycieli Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Klub ten działał do roku 1994. Po kolejnych pięciu latach przerwy, w roku 1999 powstał obecny klub sportowy, który początkowo nosił nazwę swego poprzednika tj. KS Strażak, a od roku 2001 czyli od chwili wpisu do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej nazywa się Amatorski Klub Sportowy, w skrócie AKS-Ujanowice.
Początki działalności AKS-u były bardzo trudne. W sierpniu 1999 roku grupa chłopców, w większości, z wybitnie usportowionego rocznika 1983, zwróciła się m.in. do mnie jako byłego ich nauczyciela, z prośbą o pomoc w zarejestrowaniu ich niezrzeszonej dotąd drużyny . Postanowiłem im pomóc, nie przewidując wówczas iż zwiążę się z klubem na dłuższy czas. Już we wrześniu tego samego roku dzięki przychylności Prezesa Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej Pana Stanisława Struga, udało się załatwić wszystkie formalności i drużyna juniorów i trampkarzy rozpoczęła rywalizację o mistrzostwo Klasy-A LPPN. Pierwszym trenerem został wówczas: kol. Walenty Szarek, a pierwszym sponsorem firma „Wójcik", która zakupiła pierwszy komplet strojów i inny potrzebny na początek sprzęt. Pozostałe koszty jak; dojazdy, sędzio wie i inne , pokrywali wówczas działacze i rodzice zawodników. Dopiero w następnym sezonie uzyskaliśmy pierwszą (na początek skromną) dotację z Gminy, którą sukcesywnie otrzymujemy do dziś w coraz to większej wysokości.
Przez pierwsze dwa sezony piłkarskie, organizacja pracy w klubie, poprawa bazy sportowej, pozyskiwanie działaczy, sympatyków i sponsorów, prowadzenie dokumentacji itp. pozostawiały wiele do życzenia. Wynikało to głównie z braku funduszy i wiary w powodzenie przedsięwzięcia pod nazwą „klub sportowy w Ujanowicach", bowiem jak wcześniej wspomniałem było to już trzecie „podejście" do jego realizacji. Dopiero przyzwoite wyniki w sportowej rywalizacji drużyn młodzieżowych (tabela poniżej), oraz decyzja o zorganizowaniu i zgłoszeniu do rozgrywek w sezonie 2001/2002 drużyny seniorów, spowodowały znaczne ożywienie pracy w klubie i niejako wymusiły wyższą formę organizacyjno-prawną klubu.
Na początku roku 2001   zgromadzono  odpowiednie dokumenty potrzebne do rejestracji klubu i    odbyło się zebranie założycielskie AKS-u. Członkowie założyciele to: Garbacz Ryszard, Pasionek Stanisław, Zelek Zbigniew, Pacholik Józef, Król Józef, Postrożny Jan, Garbacz Jacek, Garbacz Hubert, Garbacz Józef, Zelek Józef, Zelek Grzegorz, Pacholik Krzysztof, Pacholik Rafał, Kmiecik Józef, Salabura Józef, Czyżycki Bogdan (16 osób).Na tym zebraniu wybrano Komitet Założycielski w składzie: Józef Król, Ryszard Garbacz, Zbigniew Zelek, Stanisław Pasionek, i upoważniono go do podjęcia wszelkich działań zmierzających do wpisania do ewidencji utworzonego klubu jako stowarzyszenia. W wyniku tych działań w dniu 13.03 2001 r. Starosta Powiatu Limanowskiego wydał postanowienie o wpisie do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, naszego klubu.  Siedzibą AKS-u jest remiza OSP.
Został też zatwierdzony opracowany wcześniej Statut Klubu. W tym czasie została założona i uporządkowana dokumentacja klubu. Dokonała tego Pani Jadwiga Janisz, która prowadzi j ą na bieżąco do dziś. Założono konto bankowe w BS Laskowa, oraz wprowadzono księgowość, którą przez dwa lata prowadziła Pani Danuta Oleksy, a obecnie prowadzi ją Pani Danuta Rosiek. Ukonstytuowały się wówczas władze klubu, które po zmianach i uzupełnieniach w trakcie  trwania  kadencji  przedstawiają się  dziś  następująco: ZARZĄD: Prezes-Józef Król, Z-ca ds. sportowych - Józef Garbacz,  Sekretarz (prowadzący dok. sport.) - Stanisław Pasionek, Skarbnik- Ryszard Garbacz, Członkowie - Józef Salabura, Józef Pacholik, Adam Bukowiec, Krzysztof Szkodny, Grzegorz Nowak, Zbigniew Zelek.    KOMISJA REWIZYJNA: Przewodn. -Jan  Postrożny,   Członkowie-  Józef Kmiecik,   Bogdan   Czyżycki.   Odpowiednie   uchwały dotyczące zmian w Statucie w zakresie ilości członków Zarządu, oraz czasu trwania mijającej dziś kadencji znajdują się w dokumentacji Klubu.
W okresie sprawozdawczym odbyły się trzy Walne Zebrania Sprawozdawcze Członków Klubu, oraz 13 posiedzeń Zarządu Klubu, na których zajmowano się bieżącymi sprawami wynikającymi z życia Klubu, oraz z harmonogramu rozgrywek. Na w/w posiedzeniach dokonywano również podziału zadań i obowiązków pomiędzy członków Zarządu i innych działaczy Klubu. Przygotowaniem boiska do meczów przez pierwsze lata zajmował się Pasionek Stanisław, a w ostatnim roku obowiązki gospodarza obiektu objął Krzysztof Szkodny. Koszenie trawy, nawożenie i wałowanie wykonuje Kmiecik Józef, który odpowiada za utrzymanie i konserwację samojezdnej kosiarki klubowej. Utrzymanie czystości i wywóz śmieci to obowiązki Garbacza Ryszarda. Pranie strojów dotychczas było wykonywane przez trenerów, działaczy i zawodników w ich domach, natomiast od zeszłego roku robi to Postrożny Jan w remizie OSP, wykorzystując do tego pralkę zakupioną wspólnie przez Klub i OSP. Nawodnieniem murawy w początkowym okresie zajmowała się miejscowa OSP pod kierunkiem Naczelnika Jana Postrożnego i Prezesa Bogdana Czyżyckiego. Obecnie zorganizowano własne urządzenia do podlewania i robią to głównie; Garbacz Józef, Szkodny Krzysztof i Czyżycki Bogdan. Kierownikiem drużyn był Józef Zelek, lecz ostatnio na tym stanowisku jest wakat, a funkcję tą wykonują trenerzy.
Jak już wspomniałem w sezonie 2001/2002 rozpoczęła rywalizację o mistrzostwo klasy B LPPN, nasza drużyna seniorów. Początkowo drużyna składała się w większości z zawodników starszych, grających jeszcze w poprzednim klubie tj. Strażaku , natomiast obecnie trzon drużyny stanowią nasi wychowankowie, którzy jako trampkarze i juniorzy rozpoczynali karierę zawodniczą w AKS-ie. W tym też czasie rozpoczął pracę szkoleniową w Klubie koi. Józef Pacholik, później włączył się koi. Adam Bukowiec. Należy również nadmienić iż od początku istnienia Klubu w miarę wolnego czasu w pracy trenerskiej bierze udział koi. Zbigniew Zelek i ostatnio Józef Garbacz. Wszyscy trenerzy pracowali bądź pracują społecznie.
Oprócz osiągnięć w rozgrywkach ligowych, nasze młodzieżowe drużyny odniosły następujące sukcesy w różnych turniejach organizowanych na terenie powiatu limanowskiego:
- I miejsce juniorów młodszych w VIII Halowym Turnieju Piłki Nożnej o mistrzostwo LPPN w roku 2002 i reprezentowanie LPPN na szczeblu OZPN Nowy Sącz (V m-ce na 9 drużyn),
- III miejsce juniorów młodszych w VI Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar LPPN w roku 2000,
- I miejsce trampkarzy w II Letnim Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Laskowa w roku 2002,
- II miejsce trampkarzy w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra w 2000 roku.
Ponadto zawodnicy zrzeszeni w AKS-ie biorą czynny udział w życiu sportowym naszej miejscowości. W okresie letnim na naszym obiekcie organizowane są towarzyskie spotkania pomiędzy zakładami pracy z naszego terenu, reprezentacjami sąsiednich miejscowości., festyny itp. Prawie w każdą sobotę bądź niedzielę odbywa się jakaś impreza sportowa, w której uczestniczą członkowie naszego klubu.
Tradycją stały się towarzyskie spotkania wszystkich zawodników z Zarządem Klubu na zakończenie każdego sezonu piłkarskiego. Zwykle są to tzw. Opłatki ,lub Andrzejki na których w świątecznym nastroju omawiamy minioną rundę bądź sezon.
Podsumowując sportowe osiągnięcia AKS-u, pragnę nadmienić iż w krótkiej bo tylko czteroletniej jego historii, zgromadziliśmy już kilkanaście pucharów (12szt), dyplomów (13 szt.), a także liczne wycinki prasowe o naszym klubie. Wszystko to wyeksponujemy w pomieszczeniach nowowybudowanego budynku klubowego. Jest to bowiem widoczny przejaw działań promocyjnych jakie klub wykonuje dla naszej miejscowości, gminy i regionu, czyli tzw. Małej Ojczyzny.
Oprócz omówionych tu osiągnięć organizacyjno sportowych, należy również wspomnieć o działaniach członków Klubu dotyczących poprawy bazy sportowej. Gdy rozpoczynaliśmy działalność Klubu, miejsce gdzie dziś znajduje się stadion było nierównym placem do gry, z przebiegającą na skos drogą. Uzyskaliśmy zgodę właściciela tj. Wspólnotę Wsi Ujanowice na korzystanie z tego terenu i przystąpiliśmy do pracy. W pierwszym etapie ogrodziliśmy plac od strony południowej, aby uniemożliwić przejazd przez boisko. Następnie została zmodernizowana płyta boiska. Całość prac ziemnych wykonał społecznie Salabura Józef (koszt ok.30 tyś.zł.), natomiast z funduszy klubowych urządzono murawę. Tym sposobem na powierzchni ponad l ha urządzono boisko główne o wymiarach 98m X 58 m, boisko treningowe o wymiarach 50m X 21m, oraz miejsce pod boisko do piłki siatkowej i do koszykówki , jak również pod budynek socjalny i toalety. Zachowane zostały wszystkie wymagane przepisami parametry i odległości, a nawet istnieje możliwość w razie potrzeby zwiększenia wymiarów płyty głównej. W następnej kolejności cały ten teren został ogrodzony siatką 3m wysokości. Długość całego ogrodzenia wynosi 413mb. Siatkę i część słupków zakupiono z funduszy gminnych, beton zafundował Salabura Józef, pozostałe materiały zakupiono z funduszy klubowych, a całość prac wykonali społecznie członkowie Klubu. Dwie bramy wjazdowe i trzy wejściowe wykonał społecznie Czyżycki Bogdan, z materiału podarowanego przez Szpiecha Józefa i Pajora Wojciecha. Wykonano również 50 mb stałych ławek dla kibiców (ponad 100 miejsc). Stal zakupiono z funduszy klubowych, drewno zafundował miejscowy SKR , a konstrukcję i montaż wykonali społecznie członkowie Klubu. Zamontowano też 12 szt. koszy na śmieci, które podarowała firma Kazimierza Wojtasa.
Kolejnym etapem było przystąpienie do budowy obiektu socjalnego. W wyniku dżentelmeńskiego porozumienia, wysiłkiem trzech podmiotów tj: Wójta Gminy Laskowa, SKR-u i AKS-u, powstał budynek o wymiarach zewnętrznych 14mb X 5mb. Znajdują się w nim dwie szatnie dla zawodników z kabinami sanitarnymi, pomieszczenie dla sędziów pomieszczenie dla Zarządu AKS, oraz podręczny magazynek na sprzęt. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku i mamy nadzieję że przed rozpoczęciem rundy wiosennej zostaną zakończone. Podobnym sposobem wybudowano wolnostojące toalety. Są to dwie kompletne kabiny sanitarne i trzecia z pisuarami. Do obydwu budynków doprowadzona jest woda i energia elektryczna, oraz podłączone są do kolektora sanitarnego miejscowej oczyszczalni. O ile budynek sanitarny jest w całości wykończony i wyposażony, to budynek socjalny po zakończeniu budowy trzeba jeszcze urządzić i wyposażyć. To samo dotyczy również bezpośredniego otoczenia tegoż budynku.
Staraniem Zarządu , a głównie Józefa Garbacza na stadion doprowadzona została energia elektryczna. Lampę uliczną podarował Salabura Józef, który wykonał także samodzielne ujęcie wody tj: studnia o głębokości 7 m i hydrofor. On też sponsorował wykonanie urządzeń do nawadniania murawy. W sąsiedztwie boiska urządzono ogródek rekreacyjny z miejscem na ognisko i grilla, oraz odwodniono i utwardzono miejsce na parking. Obydwa zadania wykonał Salabura Józef. W miejsce wyciętych starych topoli posadzono
wzdłuż drogi i wokół ogrodzenia boiska ok. 300 szt. drzewek, daglezji i sosny. Sadzonki ufundował SKR, a członkowie Klubu je posadzili. Z funduszy gminnych zakupiono samojezdną kosiarkę do trawy, a walec wykonał Salabura Józef.
Zarząd AKS-u od pewnego czasu czyni starania dotyczące przeprowadzenia komunalizacji działek na których zlokalizowane jest boisko. Pozwoliłoby to na zgodne z prawem finansowanie utrzymania obiektu przez gminę. Jest to temat trudny ze względu na skomplikowaną sytuację prawno własnościową w/w działek. Jednak w ostatnim czasie pojawiła się szansa na finalizację tego zagadnienia. Jest zgoda współwłaścicieli, jest również sponsor który w imieniu Wspólnoty pokryje koszty (Salabura Józef) i jest zapewnienie Wójta o dalszym prowadzeniu przez gminę tej sprawy i sfinansowaniu pozostałych kosztów komunalizacji. Mamy głęboką nadziej ę iż jeszcze w tym roku sprawa zostanie pozytywnie dla nas załatwiona.
Główne zamierzenia i wnioski do pracy na najbliższy okres:
1. Dokończyć budowę i dokonać urządzenia i wyposażenia budynku socjalnego i jego otoczenia.
2. Urządzić boisko do siatkówki i koszykówki, oraz ponowić starania o przesunięcie linii energetycznej znad terenu boiska.
3. W ogrodzeniu obok boiska treningowego, dorobić jeszcze jedną bramkę wejściową.
4. Zmodernizować fragment ogrodzenia od strony południowej, m.in. wymienić siatkę.
5. Czynić dalsze starania mające na celu zkomunalizowanie terenu boiska.
6. W związku z budową hali sportowej w Ujanowicach, doprowadzić do utworzenia sekcji piłki siatkowej i zgłosić drużynę do rozgrywek ligowych (byłaby to kontynuacja tradycji o której -wspomniałem na wstępie).
7. W sferze sportowej, jednym ze słabszych ogniw jest bardzo szeroko pojęta praca szkoleniowo- treningowa, oraz problem odpowiedniej motywacji zarówno zawodników jak i szkoleniowców, co często negatywnie wpływa na wyniki. M.in. wiąże się to z brakiem odpowiednich funduszy, gdyż wymienione w tym sprawozdaniu inwestycje, pochłaniały wszystko. Należałoby czynić starania aby tą sytuację zmienić.
Na zakończenie pragnę wyrazić kilka słów podziękowań:
Przede wszystkim dziękuję tym których nazwiska wymieniłem w tym sprawozdaniu. Dziękuję Wójtowi, który mimo trudności formalnych, przychylnie traktuje nasze problemy. Bardzo dziękuję wszystkim "dobrodziejom", albo bardziej współcześnie, sponsorom naszego Klubu. Przede wszystkim tzw. sponsorowi strategicznemu, czyli Salaburze Józefowi. Jego zasługi dla sportu w Ujanowicach starałem się wymienić w sprawozdaniu (na pewno coś pominąłem). Mam nadzieję że przy okazji komunalizacji zostaną wykonane odpowiednie kosztorysy powykonawcze wszystkich inwestycji na stadionie i wówczas dowiemy się ile tak naprawdę wynosi wartość Jego sponsoringu. Dziękuję Józkowi również za to że czyni to z pobudek szlachetnych ,skromnie , bez tzw. szumu i rozgłosu. Dziękuję kolejnemu sponsorowi tj. SKR-owi, a więc dyrektorowi Mieczysławowi Zelkowi i kierownikowi Józefowi Garbaczowi, którzy uznali że należy wesprzeć wysiłek działaczy społecznych i to wsparcie ma wymiar realny na boisku. A ponadto trudno by było znaleźć w Ujanowicach człowieka bardziej oddanego sportowi niż Józef Garbacz. Wśród sponsorów jest również firma Partner, która kilka razy wsparła Klub czekiem gotówkowym, a także zafundowała tablicę informacyjną i dziewięć okien do budynku socjalnego. Dziękuję sklepom Czesława Garbacza i Grzegorza Nowaka , które od początku fundują zawodnikom napoje. Dziękuję także sołtysowi Józefowi Kmiecikowi, który z synem Piotrem, zawsze był obecny tam gdzie się coś robiło ( często również z potrzebnym sprzętem ), a ponadto jako przewodniczący Rady Sołeckiej , przy podziale tzw. środków wiejskich klub nasz traktował priorytetowo. Dziękuję także Panu Prezesowi LPPN Stanisławowi Strugowi za życzliwość i wyrozumiałość, zwłaszcza w okresie tworzenia się naszego Klubu. Na koniec, bardzo dziękuję kolegom z ustepującego Zarządu za współpracę, a przyszłemu zarządowi życzę równie owocnej kadencji jak mijająca.

Prezes Zarządu AKS
Józef Król