. info o klubie

Amatorski Klub Sportowy
'UJANOWICE'

34-603 Ujanowice 121
tel. (18) 333-40-54

rok założenia: 1999r.
stadion: 
pojemność - 120 miejsc siedzących
wymiary boiska - 98m x 58m
prezes: Józef Król (od początku, 1999r.)
I trener: Dariusz Dudek
II trener: Krzysztof Szkodny
kierownik drużyny: Józef Pacholik



ZARZĄD (kadencja 2004-2007):

                      
     Józef Król                    Józef Garbacz                Józef Salabura
      prezes                         z-ca prezesa                   z-ca prezesa

                 
  S.Pasionek            R.Garbacz                K. Szkodny           J.Pacholik     
        
sekretarz           skarbnik              II trener          kierownik druż.    

            
          P.Chełmecki          G.Nowak             W.Pajor    
        członek               członek            członek  


   
   M. Przystał       J.Maciaś        
          trener juniorów      trener seniorów          

KOMISJA REWIZYJNA:

         
   J.Postrożny           J.Kmiecik             B.Czyżycki   
     przewodniczący        członek            członek            

AKS – Ujanowice
/Rys historyczny/

    Sportowe tradycje w Ujanowicach sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Z kronikarskich zapisów  dowiadujemy się, że w 1936 roku  przy miejscowej jednostce OSP istniała sekcja piłki siatkowej.
   
Pierwsza drużyna piłki nożnej pod nazwą LZS Ujanowice powstała w latach 70-tych. W rozgrywkach drużyn niezrzeszonych o mistrzostwo powiatu limanowskiego zajęła pierwsze miejsce. Działalnością w klubie zajmowali się głównie: Marian Piechura (nauczyciel w-f w miejscowej szkole), oraz Józef Garbacz (obecny wiceprezes AKS-u). Do czołowych zawodników zaliczali się wówczas: Józef Zabrzeński, Czesław Zabrzeński, Zbigniew Cogiel, oraz wspomniani wyżej Józef Garbacz i Marian Piechura. Trwało to do roku 1979.
    Po pięcioletnim okresie zawieszenia działalności, w roku 1984 powstał klub pod nazwą LZS „Strażak” grający w klasie „B” o mistrzostwo nowo-powstałego (w 1985 roku) Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Prezesem Klubu został Czesław Zelek, który jednocześnie był jednym z członków założycieli wspomnianego wcześniej LPPN. Do wyróżniających się zawodników należeli: Uryga Grzegorz, Zelek Stanisław I, Zelek Stanisław II, Oleksy Leszek, Zelek Zbigniew, Zelek Józef, Zabrzeński Wiesław oraz wspomniany Prezes Zelek Czesław i Bukowiec Adam, który również pomagał Prezesowi w działalności Klubu. LZS „Strażak” działał do roku 1994.
    Po kolejnych pięciu latach przerwy, w roku 1999, powstał obecny klub sportowy, który początkowo nosił nazwę swego poprzednika tj. LZS Strażak, a od roku 2001, czyli od chwili wpisu do rejestru w Starostwie Powiatowym w Limanowej, nazywa się: Amatorski Klub Sportowy ( w skrócie AKS–Ujanowice).
     Inicjatywa założenia klubu sportowego zrodziła się wśród miejscowej młodzieży. W sierpniu 1999 roku, grupa chłopców ( głównie z rocznika 1983) zwróciła się do swego byłego nauczyciela geografii i organizatora turystyki młodzieżowej Józefa Króla, z prośbą o pomoc w zgłoszeniu do rozgrywek ich niezrzeszonej dotąd drużyny. Pomoc tą uzyskała i już w sezonie  1999/2000 drużyna juniorów i trampkarzy rozpoczęła rywalizację o mistrzostwo klasy „A” LPPN. Sukcesy sportowe drużyn młodzieżowych przyszły bardzo szybko. Już w sezonie 2000/2001 juniorzy i trampkarze zdobyli wicemistrzostwo, a w sezonie 2001/2002 mistrzostwo klasy „A” LPPN i awans do  klasy Okręgowej OZPN Nowy Sącz, gdzie grali przez sezon 2002/2003. W sezonie 2003/2004  drużyny młodzieżowe grały w  wydzielonej I lidze młodzieżowej OZPN N. Sącz. Po reorganizacji ligii młodzieżowej,  sezon 2004/2005 juniorzy i trampkarze zakończyli zdobyciem mistrzostwa II ligii młodzieżowej LPPN i ponownie awansowali do I ligii młodzieżowej OZPN.
    Po dwóch latach działalności Klubu tj. w sezonie 2001/2002 do rozgrywek o mistrzostwo klasy „B” LPPN zgłoszona została drużyna seniorów. Początkowo składała się w większości z zawodników starszych, grających jeszcze w poprzednim klubie (LZS Strażak), a obecnie trzon drużyny stanowią wychowankowie AKS-u, którzy jako trampkarze i juniorzy rozpoczynali swą karierę zawodniczą w tym klubie.  Dużym osiągnięciem sportowym drużyny seniorów było zdobycie  w sezonie 2003/2004  ( a więc już w trzecim sezonie gry) mistrzostwa klasy „B” LPPN i awans do klasy „A” OZPN N.Sącz. Obecnie w sezonie 2004/2005 drużyna seniorów walczy o mistrzostwo klasy „A” grupy zachodniej, rywalizując z klubami o dużo większych tradycjach piłkarskich jak: Limanovia, Tymbark, Laskovia,  Gorce Kamienica, Zyndram Łącko, Świniarsko, Nawoj Nawojowa czy Start Nowy Sącz. Sezon 2004/2005 zakończyła na VI miejscu. Dla małych (500 mieszkańców) Ujanowic jest to szczególny powód do sportowej dumy. Wydaje się, że procentuje właściwe podejście do organizacji klubu. Rozpoczęto najpierw od pracy z młodzieżą, która stanowi obecnie własne zaplecze kadrowe. W niewielkiej (7 tyś.mieszk.) gminie Laskowa istnieją aż trzy kluby piłkarskie grające w tej samej klasie, dlatego też każdy z nich może liczyć na zawodników pochodzących z najbliższej okolicy. Najprawdopodobniej brak drużyn młodzieżowych, jako naturalnego zaplecza, był jedną z przyczyn wspomnianych na początku okresowych przerw w działalności poprzednich klubów sportowych w Ujanowicach. Starano się więc wyciągnąć z tego faktu wnioski i stąd sportowe efekty działającego zaledwie od sześciu lat AKS-u. Pracą trenerską zajmowali się :Walenty Szarek, Zbigniew Zelek, Józef Pacholik, Adam Bukowiec, Krzysztof Szkodny. Obecnie drużyny młodzieżowe trenuje Mariusz Przystał, a seniorów Jan Maciaś i Krzysztof Szkodny.
     Oprócz osiągnięć sportowych, do dużych sukcesów należy zaliczyć działania Klubu mające na celu stworzenie bazy i zaplecza do uprawiania piłki nożnej. Pierwsze dwa sezony były bardzo trudne. Organizacja pracy w Klubie, stan boiska, prowadzenie dokumentacji oraz pozyskiwanie działaczy i sponsorów pozostawiały wiele do życzenia. Wynikało to głównie z braku funduszy i wiary w powodzenie przedsięwzięcia pod nazwą „klub sportowy w Ujanowicach”, bowiem jak wspomniano na początku było to już trzecie „podejście” do jego realizacji. Dopiero przyzwoite wyniki w sportowej rywalizacji drużyn młodzieżowych, oraz decyzja o utworzeniu i zgłoszeniu do rozgrywek drużyny seniorów, spowodowały ożywienie pracy w Klubie i wymusiły wyższą formę organizacyjno-prawną,a także działania mające na celu poprawę bazy sportowej.
     Gdy Klub rozpoczynał swoją działalność (1999 r.),  miejsce gdzie dziś jest boisko było nierównym placem do gry (z przebiegającą  przez środek drogą), wykorzystywanym jako pastwisko. Uzyskano zgodę prywatnych właścicieli (tzw. Wspólnoty) na korzystanie z tego terenu i przystąpiono do pracy. W pierwszej kolejności zmodernizowano i urządzono płytę główną i boisko treningowe, a następnie wykonano 413 mb ogrodzenia (3 m wysokości) i ławki na 100 miejsc siedzących. Kolejnym etapem było wybudowanie i urządzenie  obiektu socjalnego, w którym znajdują się dwie szatnie z prysznicami dla zawodników, pomieszczenia dla sędziów i Zarządu, a także podręczny magazyn na sprzęt. Zbudowano też toalety dla zawodników i kibiców. Wykonano własne ujęcie wody (studnia i hydrofor), oraz podłączono obydwa budynki do kolektora sanitarnego miejscowej oczyszczalni ścieków. Do budynków doprowadzono energię elektryczną, a także zainstalowano dwie lampy oświetlające boisko. Zakupiono samojezdną kosiarkę do trawy oraz wykonano walec i urządzenia do nawadniania murawy. Poza ogrodzeniem utwardzono parking dla samochodów i urządzono ogródek rekreacyjny z grillem. Ostatnio zbudowano boisko do siatkówki, a w planie jest urządzenie kabin prysznicowych przy szatniach, oraz zbudowanie boksów dla rezerwy i tablicy wyników z zegarem.
       Należy podkreślić, że wymienione wyżej zadania zostały wykonane staraniem i czynem społecznym miejscowych działaczy, przy współudziale Wójta Gminy Laskowa i Spółdzielni Kółek Rolniczych w Ujanowicach. Klub prowadzi „Złotą Księgę Dobrodziejów AKS-u”, w której wyszególnieni są z imienia i nazwiska wszyscy sponsorzy Klubu. Jednak szczególne słowa uznania należą się firmie „SALTRANS” i jej właścicielowi Józefowi Salaburze, który sponsorował większość prac na boisku i nadal znacząco wspomaga bieżącą działalność Klubu.
     Całość prac przy budowie bazy sportowej planował, organizował i koordynował Prezes AKS-u: Józef Król, który pełni tę funkcję od początku istnienia Klubu. Bardzo dużym zaangażowaniem wykazali się wszyscy wymienieni niżej członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
      Obecne działania Zarządu koncentrują się na przeprowadzeniu komunalizacji terenu, na którym znajduje się boisko sportowe. Jest to proces trudny ze względu na skomplikowaną sytuację prawno – własnościową tego gruntu. Zkomunalizowanie obiektu pozwoliłoby na większy udział funduszy gminnych na utrzymanie i modernizację boiska, a także stworzyłoby możliwość starań o środki pozabudżetowe. Dotychczasowa dotacja z gminy na sport młodzieżowy tylko w części pokrywa bieżące wydatki związane z utrzymaniem w rozgrywkach ligowych trzech drużyn, a możliwości sponsorskie niewielkich Ujanowic są ograniczone.
     Na uwagę zasługuje fakt, że boisko sportowe wykorzystywane jest również do organizacji innych imprez sportowo – rekreacyjnych dla mieszkańców Ujanowic jak: turnieje drużyn zakładów pracy, rozgrywki drużyn niezrzeszonych z sąsiednich wsi, mecze towarzyskie, festyny i inne. 
     Nadmienia się, że wszystkie prace związane z bieżącym utrzymaniem obiektu wykonywane są społecznie. Zarząd i trenerzy również pracują społecznie. Żadnej gratyfikacji nie otrzymują też zawodnicy.
     Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo–Wyborczym w dniu 7.03.2004 r. na kolejną 3-letnią kadencję wybrano Zarząd w następującym składzie: Józef Król – Prezes, Józef Salabura-Z-ca Prezesa, Józef Garbacz – Z-ca Prezesa ds. sportowych, Stanisław Pasionek – Sekretarz (prowadzi dokumentację zawodników), Ryszard Garbacz – Skarbnik ( ponadto odpowiedzialny za wywóz śmieci ze stadionu), Adam Bukowiec–Członek (kierownik drużyny), Krzysztof Szkodny–Członek (gospodarz stadionu, trener), Zbigniew Zelek – Członek, Józef Pacholik – Członek, Wojciech Pajor – Członek, Grzegorz Nowak – Członek, Piotr Chełmecki – Członek.
       Komisja Rewizyjna: Jan Postrożny – Przewodniczący (odpowiedzialny za pranie strojów), Józef Kmiecik – Członek (odpowiedzialny za utrzymanie murawy), Bogdan Czyżyki – Członek (odpowiedzialny za nawadnianie boiska).
       Księgowość prowadzi Danuta Rosiek. Protokolant: Jadwiga Janisz (prowadzi też dok.statutową). 



Budowa stadionu – zdjęcie lotnicze z roku 2002.


Stan obecny (2008 rok)

Tekst i zdjęcia:  Józef Król